| Om Mediebedriftene | Samfunnsansvar | Arbeidsliv | Rammebetingelser | Mediefakta | Kurs og konferanser | Presserom | Linker |
|
|
|
Mediebedriftenes (MBL) mediepolitiske utvalg, med utvalgets leder, Edda-direktør Stig Finslo (bildet), er godt i gang med å arbeide med utredningen som skal munne ut i et forslag om hva bransjen skal mene om mediepolitikken de kommende årene.

Det er et svært omfattende arbeid som gjøres, der ikke bare utvalgets medlemmer deltar, også eksterne konsulenter er dratt inn for å bidra med tallmaterialet og andre nødvendige fakta.
– Utmeislingen av bransjens mediepolitiske ståsted er et viktig arbeid. Det er et bevisstgjørende arbeid for oss som sitter i utvalget og etter hvert for hele bransjen. Vi blir og må bli utfordret på egne standpunkter, sier Stig Finslo.
Han underslår ikke at også hele organisasjonen vil måtte bli utfordret i denne type prosess. På MBLs årsmøte, den 9. september skal rapporten til utvalget legges frem, og i fellesskap skal medlemmene konkludere.
– Bransjen må jo ha en egen mediepolitikk. Mediepolitikken er et bredt felt som det er vanskelig å få en totaloversikt over. Derfor er det viktig å jobbe fram en politikk der ting settes i sammenheng, sier Finslo.
Skal gi ny innsikt Arbeidet som nå er satt i gang, har som mål nettopp å få ny innsikt, få ting til å henge sammen. Dette inkluderer også de krav og forventninger bransjen skal ha vis-à-vis offentlige myndigheter, samt få en konstruktiv, realistisk vurdering av hvilke forhold som påvirker oss. Så håper jeg at vi kan få til en ordentlig diskusjon i bransjen rundt alle spørsmålene, sier Stig Finslo.
Innstillingen fra utvalget skal foreligge 1. mai. Deretter skal det ut til distriktsforeningene for diskusjon, før den endelige utformingen slik at det som skal være MBLs mediepolitikk de kommende årene, kan vedtas på årsmøtet.
– Det er jo ikke til å underslå at vi i utvalget stiller med forskjellige utgangspunkt og synspunkter på bransjens rammebetingelser og mediepolitikken. Men i denne sammenheng snakker vi om bransjens mediepolitikk, og det betyr en konklusjon vi må ta i fellesskap, sier Finslo.
Foruten Stig Finslo, består utvalget av Thor Gjermund Eriksen konsernsjef i A-pressen, Torry Pedersen, adm.dir. VG, Mari Velsand, sjefredaktør Nationen og Ellen Arnstad, forlagsredaktør Aller Norge.
Fakta på bordet Per i dag er utvalget inne i en fase Finslo karakteriserer som en utrednings- og dokumentasjonsfase. Flere utredninger er godt i gang, nå skal fakta på bordet til det kommende dokumentet, som har en foreløbig disposisjon på åtte hovedkapitler.
Det skal blant utformes en rapport om mediepolitikken i EU og i de enkelte EU-land.
– Vi skal også dokumentere bransjens utvikling når det gjelder økonomi og bemanning for å få dannet oss et bilde av hva som egentlig skjer, få et realistisk bilde av de vilkår bransjen lever under, forteller Finslo. Det skal gjennomføres en konsekvensanalyse, samt en bortfallsanalyse for å se på effekten av hva de endrede rammevilkårene for bransjen vil være. Dette skal måles på forskjellige måter.
NRK- selvfølgelig I motsetning til det statlige nedsatte mediepolitiske utvalget, skal bransjens utvalg også inkludere NRKs rolle i det totale mediebildet.
– Det ville vært helt unaturlig for oss ikke å inkludere den største aktøren i vår analyse, sier utvalgslederen. Som de fleste i mediebransjen synes han det er meningsløst at politikerne ikke har gitt det offentlige mediepolitiske utvalget dette mandatet.
Mye skjer i februar Det er stor aktivitet i mange fora rundt mediepolitikken nå.
Finslo-utvalget har kontakt med det statlige utvalget, Slettholm-utvalget (Yngve Slettholm, er dette utvalgets leder red.anm.) via MBLs representant, Adresseavisens adm. direktør, Tove Nedreberg. Den 4. februar skal Finslo, sammen med MBLs leder og nestleder, Ivar Rusdal og Are Stokstad delta i en høring i arrangert av det statlige mediestøtteutvalget. Nylig hadde også Finslo-utvalget et seminar med det mediepolitiske utvalget i Norsk Journalistlag (NJ). Der sitter NJs leder, Elin Floberghagen, som også er NJs representant i Slettholm-utvalget.
MBL skal også ha et seminar for Stortingets kulturkomité 2. februar. Og den 8. februar skal MBL endelig få møte kulturminister Anniken Huitfeldt, der den totale situasjonen for hele mediebransjen skal legges frem i sin fulle bredde.
AktivitetskalenderSeptember
8
OAF: Kom sammen-arrangement for MBLs årsmøtedeltagere
Ekebergrestauranten, Oslo
8-9
WAN-IFRA: 9th International Newsroom Summit
London, UK
9
MBL ER 100 ÅR! Årskonferanse , årsmøte og festmiddag
Grand Hotel, Oslo
11-14
IPI: World Congress
Wien og Bratislava
15
MBL: Nye tall for magasin- og ukepresse
Litteraturhuset i Oslo
29-1
INMA: Europa-konferanse
Krakow, Polen |
||
Kongens gate 14, 0153 Oslo | Telefon: 22 86 12 00 | Telefax: 22 86 12 02 og 22 42 26 11 | post@mediebedriftene.no